Kaj je vzrok za pojav celulita?
Vzrok za nastanek celulita je povečanje maščobnih celic, ki se širijo preko meje elastičnosti veznega tkiva in (si mislila NA?) kožo ter tako na določenih mestih potisnejo kožo navzven. Ko maščobne celice pridobijo na velikosti, pritiskajo na limfne in krvne žilice, kar vpliva na sistem presnove, ki ima za posledico zmanjšanje zmožnosti telesa, da izloči odpadne in strupene snovi. Še posebej sta prizadeti limfna drenaža in mikrocirkulacija.
Maščobne celice otekajo in rastejo, kar vodi do nastanka limfnih vozličov, ki povzročajo moteno delovanje limfnega sistema. Z leti se zmanjšuje proizvodnja elastina in kolagena v podkožju, kar na tako oslabljeni koži pušča vidnejše sledi nepravilnega kopičenja povečanih maščobnih celic – celulit.
Kavitacija
Eden najučinkovitejših in vsesplošno priznanih načinov odprave celulita in maščob je kavitacija – uporaba nizkofrekvenčnega ultrazvoka, ki predstavlja učinkovito, nebolečo in varno alternativo kirurški liposukciji.
Kavitacija je naravni pojav, ki nastane pod vplivom nizkofrekvenčnega ultrazvočnega valovanja. Ultrazvočno polje sproži nastanek mehurčkov, ki zrastejo do določene velikosti in se nato sesedejo sami vase, kar zlahka razbije povečane maščobne celice v podkožju, ker njihove membrane niso odporne na nastale vibracije in minimalne spremembe, nastale v pritisku tkiva. Kavitacija je visokoselektivna terapija, ki omogoča da ostala tkiva (mišice, živci, žile) ostanejo nedotaknjeni.
Katere so prednosti kavitacije?
- uporabna in učinkovita v vseh fazah celulita
- Poseg se izvaja lokalizirano, na najbolj občutljivih in prizadetih območjih
- Zmanjševanje akumulacije lokaliziranje maščobe
- Povečanje hidracije in cirkulacije krvi skozi tkiva
Na katerih delih telesa se izvaja kavitacija?
- Zgornji del rok
- Trebuh
- Zadnjica
- Stegna
- Boki
- Kolena
Kaj se dogaja po postopku? Kaj se zgodi s sproščeno maščobo?
Maščoba iz razbitih maščobnih celic se v obliki trigliceridov izlije v medcelično tekočino, kjer se pod vplivom encimov razgradi v glicerol in proste maščobne kisline. Vodotopni glicerol prodre v krvni obtok in se porabi za energijo, netopne proste maščobne kisline pa potujejo v jetra, kjer se razgradijo kot vsaka druga prosta maščobna kislina, vključno s tistimi iz hrane.
Ali so možni kakšni stranski učinki?
Obstaja možnost manjših stranskih učinkov, kot so začasna rdečina, povečana žeja in slabost takoj po terapiji. Vsi ti učinki so kratkotrajni in izzvenijo v nekaj urah.
Kaj je potrebno storiti po posegu kavitacije?
Po posegu kavitacije moramo povečati vnos tekočine – vode, vsaj 3 litre dnevno, saj tako pomagamo limfi odplakniti maščobo preko urina. Priporočljivo je povečanje telesne aktivnosti, da pokurimo maščobo, ki se je izločila v krvni obtok.
Kdaj se kavitacija odsvetuje?
- Srčna obolenja
- Visok krvni tlak
- Sladkorna bolezen
- Bolečine v trebuhi
- Nosečnice
- Doječe matere
- V času menstruacije
- Po operativnem posegu v trebušni votlini
- Kožnie poškodbe
- Zmanjšano delovanje ledvic ali jeter
- Povišan holesterol